CERA, A ZANIECZYSZCZENIE POWIETRZA

Zdrowotne działanie sauny Infrared rozmowa z dr Grażyną Kołomyjską

Czy zastanawiałaś się kiedyś jaki skutek na Twoją cerę ma zanieczyszczenie powietrza?

To co robi z naszym organizmem, płucami, sercem to wszyscy doskonale w Krakowie 😉 wiemy, ale co takiego dzieje się z naszą skóra…?

Czy zauważyłaś ostatnio ,że Twoja skóra jest przesuszona, zaczerwieniona, łuszczy się i szczypie a skóra mimo wszystko nie wchłania kremów?

A może właśnie produkuje jeszcze więcej sebum, tworzą się stany zapalne które trudniej niż zwykle się goją (nie tylko na kilka dni przed miesiączką)?

W kosmetologii funkcjonuje ostatnio określenie skóra uwrażliwiona. Czym różni się uwrażliwiona od wrażliwej cery? Ze skórą wrażliwą praktycznie się rodzimy i możemy ją dziedziczyć. Posiadacze cery wrażliwej maja skłonności do astmy , kataru siennego lub egzemy. W najgorszym wypadku los obdarował nas wszystkimi trzema chorobami. Natomiast skóra uwrażliwiona to cecha nabyta. W tym przypadku czynnikiem wywołującym może być między innymi zanieczyszczenie powietrza, smog, leki, jedzenie, składniki niektórych kosmetyków i wiele innych. Dziś skupimy się na temacie absolutnie HOT mianowicie zanieczyszczenia (smog) a dokładniej cząstki stałe PM2,5 i PM10.
Co to właściwie jest to PM2,5 i PM10? Jest to pył składający się z cząsteczek organicznych i nieorganicznych o średnicy mniejszej niż 2,5 oraz 10 mikrometrów(Baaaardzo malutki).Zawiera metale ciężkie i substancje toksyczne. Tak drogie Panie! Właśnie tym ostatnio oddychałyśmy przez ostatnie miesiące! Mało tego toksyny dostały się do naszego organizmy poprzez oddychanie ale również skórę!
Nasza skóra tak samo jak wchłania kremy i zawarte w nich substancje aktywne jak również toksyny i cząstki stałe( poprzez ujścia gruczołów łojowych). Mimo tego ,że są to mikroskopijne cząsteczki po przedostaniu się w głąb skóry wywołują reakcje łańcuchową naszego systemy immunologicznego. Nasz organizm stara się „wyleczyć” i usunąć cząstki stałe( co jest prawidłowa reakcją zdrowego organizmu) natomiast w przypadku permanentnego penetrowania naszej skóry przez cząsteczki stałe nasz system odpornościowy wytwarza enzym, który prowadzi do rozpadu kolageny i elastyny co w znacznym stopniu wpływa na jędrność i elastyczność naszej skóry.
Zanieczyszczenie powietrza powoduje i stres(często wynikający z zanieczyszczenia powietrza) powoduje nagromadzenie toksyn w naszej skórze, wywołuje przewlekły stan zapalny co prowadzi do przebarwień, poszarzenia cery(niedotlenienie), utraty nawilżenia, elastyczności, jędrności. Nasza cera uwrażliwia się piecze, swędzi, łuszczy jest zaczerwieniona i szorstka. Przyspiesza procesy starzenia i produkcję wolnych rodników. Brzmi znajomo?
Jak możemy sobie pomóc? NIEZBĘDNE jest dokładne oczyszczanie twarzy 2 razy dziennie! Pijmy więcej wody herbaty zielonej i białej(działają odtoksyczniająco i zawierają mnóstwo przeciwutleniaczy). Konieczne jest uzupełnianie kwasów tłuszczowych, wzmacnianie warstwy lipidowej skóry(naturalnej bariery ochronnej), nawilżanie i natłuszczanie cery, łagodzenie stanów zapalnych (drożdże, owies, imbir) oraz zapobieganie przywieraniu cząsteczek stałych poprzez zmniejszenie produkcji sebum. Aby „wyciągnąć”, oczyścić cerę z PM2,5 i PM10 stosujmy kosmetyki z aktywnym węglem. Jak odkurzacz wysysa cząsteczki z naszego naskórka zmniejszając stan zapalny.
W gabinecie kosmetycznym możemy wykonać zabiegi oczyszczające, nawilżające, dotleniające wzmacniające barierę ochronną. Zabiegi te będą bazować na delikatnych peelingach(ryżowych, enzymatycznych, z aktywnym węglem) , olejach naturalnych ( słodkie migdały, opuncja figowa, lawenda) oraz maseczkach (z aktywnym węglem, owsiane, algowe, z kwasem hialuronowym, ziołowe).

Ewa Krystyniak
Kosmetyczka Active Woman 

Depilacja laserowa w Krakowie
Specjalna oferta dla Ciebie

JESTEŚ WINNA SOBIE TEN MOMENT

Wybierz jeden z naszych pakietów!