TWÓJ KRĘGOSŁUP PROSI O POMOC

TWÓJ KRĘGOSŁUP PROSI O POMOC

Twój kręgosłup prosi o pomoc  cz.I

Pomyśl o tym w jaki sposób siedzisz  pracując  przy biurku, ile godzin przy nim spędzasz ( około 1/3 życia) i zapewne nie zastanawiasz się  jak to wpływa  na Twój kręgosłup.

A może nie masz takiej świadomości, aby tę sytuację kontrolować i siły woli, aby to zmienić ?

Nasz kręgosłup to centrum  zdrowia, z którego  wszystkie nerwy obwodowe rozchodzą się, jak korzenie z drzewa,  na różne obszary  naszego ciała. Dlatego tak ważne jest, aby kontrolować sposób w jaki siedzimy przy biurku, od czasu do czasu zmieniać  pozycje przechodząc z siedzenia do stania, można też trochę pochodzić, rozciągnąć się. Najlepiej robić to co 30 min. lub co 1 godz.

 Zapraszamy na zajęcia do Active Woman, które ukierunkowane są na zdrowy kręgosłup, Grażyna  Kołomyjska specjalista kinezygerontoprofilaktyki  II część  o kręgosłupie w następnym poście.

 

Twój kręgosłup prosi o pomoc cz.II

Jedna trzecią życia, a może i więcej  spędzamy w pozycji  siedzącej. W pozycji tej, następuje przeciążenie mięśni w tylnej części kręgosłupa, mięśnie te znajdują się w stanie ciągłego rozciągnięcia, podczas gdy  napięcie mięśni brzucha  spada.  Mięśnie brzucha wraz z mięśniami pośladków ulegają osłabieniu i nie spełniają swojej roli w stabilizacji kręgosłupa, zostają wykluczone.   Oczywiście opis tej sytuacji jest bardzo uproszczony.  W takiej sytuacji  kręgosłup  szuka stabilizacji na wiele sposobów, próbując znaleźć rozwiązanie. Wówczas duże grupy mięśniowe spełniają podwójną rolę w stabilizacji, a nadmiar pracy powoduje sztywność, napięcia i ból. Czy na pewno chcesz tego doświadczać???????

Zapraszamy na zajęcia zdrowy kręgosłup w Active Woman tam na pewno odczujesz ulgę  i sprawisz swoim  mięśniom radość.  Zajęcia prowadzą profesjonalni instruktorzy.

Grażyna Kołomyjska specjalista kinezygerontoprofilaktyki

 

 Twój kręgosłup prosi o pomoc cz.III

Nasze ciało jest tak skonstruowane, że może przeżyć bez bólu 100 lat. I tu ciśnie mi się na usta myśl Hipokrates „ po pierwsze nie szkodzić”  Ta zasada powinna obowiązywać nas wszystkich, a nie tylko lekarzy. Tak naprawdę tylko od nas zależy czy będzie możliwe życie bez bólu do 100 latWalczmy ze złymi nawykami, kontrolujmy swoją postawę, bo już w wieku młodości kreujemy  w sobie obraz choroby, często nieświadomie.  Brak aktywności ruchowej i codzienne, wielogodzinne siedzenie, sprzyjają powstawaniu zmian, które sprzyjają degeneracji narządu ruch, i powoduje zagrożenie dla naszego zdrowia.  Powtarzanie złych nawyków ruchowych typu: siedzenie, zakładanie nogi na nogę,  garbienie się podczas siedzenia i w pozycji stojącej, chodzenie ze spuszczoną głową, przejadanie się prowadzące do nadwagi i otyłości, prowadzą nieuchronnie do zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa. Czy naprawdę chcesz tak wyglądać??????????   Grażyna Kołomyjska specjalista kinezygerontoprofilaktyki,  właścicielka Active Woma

 

Twój kręgosłup prosi o pomoc cz. IV

Konsekwencją złych nawyków ruchowych( czytaj cz.III) mogą być różne dolegliwości, takie jak: zmęczenie mięśni w odcinka piersiowym, bóle w okolicach karku i szyi i w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, sztywność, ograniczenie zakresu ruchu.

Pamiętajmy, że postawa naszego ciała odzwierciedla również  stan psychiczny i zaburza estetykę ciała. Sylwetka osoby zgarbionej kojarzy nam się z zagubieniem, brakiem wiary w siebie. Obecnie prowadzone jest wiele badań nad związkiem psychiki i ciała(psychosomatyka), które tę zależność potwierdzają. Kiedy nasze  ciało pozostaje wiele godzin w pozycji, zgarbionej  daleko odbiegające od normy, buntuje się,  a jego „gniew” odbija się na nas w postaci bólu i zmęczenia.

Zacznijmy żyć w zgodzie z naszym ciałem, a ono odpłaci nam się zdrowiem i piękną sylwetką. Popatrzy na dzieci, jak wspaniale poruszają się i bawią z pięknie wyprostowanymi plecami, używając wszystkich mięśni, co pozwala na swobodny przepływ energii i wszystkich płynów ustrojowych. Czyż nie jest to wspaniałe?? A zatem bądźcie jak dzieci.

Pozdrawiam Grażyna Kołomyjska, właścicielka Active Woman

 

Twój kręgosłup prosi o pomoc cz.V

Jeśli garbisz się i masz  nawyk siedzenia z zakładaniem nogi na nogę, to zapewne nie  zastanawiasz się jak to wpływa na Twoje ciało. Taka pozycja zmienia układ statyczny całego ciała. Kiedy garbimy się wówczas klatka piersiowa, która chroni i izoluje nasze ciało, zmienia swoje ustawienie.  Żebra opadają w dół a narządy wewnętrzne, zostają ściśnięte, stłoczone w mniejszej przestrzeni. Złe  warunki bytowe narządów wewnętrznych znajdujących się w jamie brzucha są  gorzej ukrwione i odżywienie. Jeżeli sytuacja taka staje się permanentna, to powinniśmy wyobrazić sobie jakimi konsekwencjami dla naszego zdrowia to skutkuje. Otóż  następuje stopniowe pogorszenie funkcjonowania poszczególnych organów. I jak tu mówić o prawidłowym trawieniu, oddychaniu czy pracy serca???????? Warto zastanowić się nad tymim wcześniej zmienimy swoje nawyki tym lepiej.

 Pozdrawiam Grażyna Kołomyjska, specjalista kinezygerontoprofilaktyki, właścicielka Active Woman. 

 

Twój kręgosłup prosi o pomoc cz.VI

Mówiąc o zdrowym kręgosłupie, chciałabym zwrócić uwagę jeszcze na inną sytuację, a mianowicie na noszenia torby na jednym  ramieniu. Kiedy latami powtarzamy taki sam nawyk ruchowy, to ciągła jednostronna praca mięśni, po pewnym czasie powoduje to, że nasze mięśnie nauczą się wchodzić w ten schemat, a noszenie torby na drugim ramieniu staje się wówczas  niewygodne.  Konsekwencje takiego postępowania są następujące: nierówno ułożone żebra( jedna strona obniżona), skrzywienie boczne kręgosłupa, jednostronne obniżenie kości miednicy. Ponadto nierównomiernie rozłożony ciężar ciała potencjalnie  skutkuje zmianami zwyrodnieniowymi: stawów międzykręgowych, biodrowych i kolanowych.

 

Twój kręgosłup prosi o pomoc cz.VII

Dzisiaj zacznę od tego, że poprawiając  swoją sylwetkę możesz poprawić jakość  życia, albowiem Twoja postawa fizyczna tworzy postawę życiową. Niestety większość z nas w czasie wypoczynku przyjmuje postawę, która daleko odbiega o prawidłowego wzorca. Oto ona:  krzywe plecy w odcinku piersiowym,  głowa lekko odchylona do tyłu a szyja w         nadmiernie  wygięta  do przodu. Taka pozycja wzmaga napięcie w okolicach szyi, w konsekwencji powodując bóle głowy, poczucie zmęczenia, mrowienia w okolicach ramion. Ponadto taka pozycja, którą przyjmujemy podczas siedzenia sprawia, że siedzimy na kości ogonowej, a nie tak jak powinniśmy na guzach kulszowych.  Przyzwyczajeni do nieprawidłowej postawy, nie zdajemy sobie sprawy z tego, że nasze narządy wewnętrzne pracują mniej efektywnie z uwagi na gorsze  warunki w jakich przyszło im egzystować(zmniejszona przestrzeń, stłoczone, ściśnięte, tak jakby się dusiły). Pomyśl o nich jak będziesz tak siadać i wypoczywać.

Pozdrawiam Grażyna Kołomyjska, specjalista kinezygerontoprofilaktyki, właścicielka Active Woman 

 

Twój kręgosłup prosi o pomoc cz.VIII

Nasze ciało jest narzędziem naszego życia. Im lepiej się nim posługujemy, używając go zgodnie z „instrukcją”, jego pierwotnym przeznaczeniem, tym łatwiejsze i lepsze będzie nasze życie. Zwróćmy więc uwagę na różne czynności, które codziennie wykonujemy np. podnoszenie przedmiotów z podłogi, zaciskanie zębów, zgryzanie wargi, jak  myjemy zęby, czy napinamy mięśnie szyi i zatrzymujemy oddech? Zaobserwuj więc jak  często napinasz mięśnie szyi, ramion, czy nóg podczas pracy i odpoczynku.  Żyj świadomie, skup się na sobie, skoncentruj się na tym co robisz w danym momencie, zauważ jak to robisz, co w tym momencie dzieje się z Twoim ciałem, zaobserwuj jak rozdzielasz swoją energię. To wszystko ma niebagatelny wpływ na nasze ciało i jakość  życia. Pisząc to przypomina mi się film „Siła spokoju”.

Święta tworzą przestrzeń na radość i  refleksję. Życzę wszystkiego najlepszego, dużo miłości, spokoju i radości z tego, że jesteśmy. Grażyna Kołomyjska właścicielka Studia Active Woman

 

Twój kręgosłup prosi o pomoc cz.IX

Wracam do tematu kręgosłupa, sprawdzaj jak siedzisz, bądźmy świadomi tego co się dzieje z naszym ciałem, gdy siedzisz  na kości ogonowej zamiast na guzach kulszowych.  Od ustawienia naszej miednicy zależy stan całego kręgosłupa( patrz zdjęcia). Nasze ciało stanowi jeden logiczny ciąg wszystkich wzorców zachowań i emocji, które składają się na historie naszego życia. W miarę jak dorastamy, coraz bardziej odchodzimy od wrodzonego, pierwotnego wzorca fizycznego( idealnego), i tworzymy własne wzorce napięć, które utrwalają się i powodują stopniowe blokowanie energii w naszym ciele. Rzadko jesteśmy świadomi napięć powstających w ciele, dopiero gdy jakaś sytuacja  sprawi, że  zaczynamy odczuwać ból, uwagę swoją skupiamy w  miejscu bólu i szukamy sposobów pozbycia się go. Różne dolegliwości czy bóle, które wysyła nasze ciało są informacjami  o tym, że coś się z nami dzieje. I znowu popełniamy błąd, bo szukamy przyczyny bólu w tym konkretnym miejscu, a nie myślimy o tym, że w naszym  ciele została  zaburzona równowaga, a jedno tylko miejsce może najbardziej odczuwać ból. Pomyśl o tym zanim usiądziesz na krześle, przy biurku  itd……

Grażyna Kołomyjska

Specjalista kinezygerontoprofilaktyki,
właścicielka Studia Active Woman

Depilacja laserowa w Krakowie
Specjalna oferta dla Ciebie

JESTEŚ WINNA SOBIE TEN MOMENT

Wybierz jeden z naszych pakietów!